2ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑ ΔΑΦΝΗΣ – ΥΜΗΤΤΟΥ

Ένα ενδιαφέρον τουρνουά που διοργανώνει για 2η χρονιά ο Α.Ο. Αμύντας και στο οποίο ο ΓΣΑΠ παίρνει για πρώτη φορά μέρος με το επανασυσταθέν τμήμα των νεανίδων και με την συμμετοχή των περισσότερων από τις κορασίδες.

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης του πρώτου γύρου του Τουρνουά ας κάνουμε ένα μικρό απολογισμό. Και τα πέντε παιχνίδια που δώσαμε είχαν μεγάλο ενδιαφέρον, δόθηκε δε η ευκαιρία σε όλα τα κορίτσια μας να πάρουν χρόνο συμμετοχής και να δοκιμάσουν τις δυνάμεις του σε αγώνες με σαφώς υπέρτερες ομάδες, όπως οι Εσπερίδες και ο Παναθηναϊκός και να διεκδικήσουν την νίκη με τις υπόλοιπες ομάδες – τον ΓΑΣ Καλυβίων, τον ΑΟ Αμύντας και τον ΑΟ Π.Φαλήρου – σαν ίσες προς ίσες. Πετύχαμε τρεις νίκες, με Π. Φάληρο, Καλύβια και Παναθηναϊκό , χάσαμε στον πόντο από τον Αμύντα, αλλά με ευρύ σκορ από τις Εσπερίδες, οι κορασίδες των οποίων να σημειωθεί ότι κατέκτησαν προ ολίγων ημερών το πανελλήνιο πρωτάθλημα, οι δε νεάνιδές τους το διεκδικούν.

Οι νίκες μας

1. ΓΣΑΠ – ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ: Σκορ 46 – 43 (19.03.12)

Μεγάλη νίκη της ομάδας μας επί της ισχυρής ομάδας των Καλυβίων. Παιχνίδι αμφίρροπο σε όλη την διάρκειά του, κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: α΄ (10-10), β΄ (09-10), γ΄ (10-11 ), δ΄( 17-12).

Οι αθλήτριες

ΓΣΑΠ : Ματσάγγα 2, Παπαϊωάννου 2, Μουντζούρη 4, Πανδή, Πρασσά, Νικολοπούλου 14,  Κουμπούλη , Γκάνια 7(1), Κουβατσέα 4, Σιγιώργη 3, Ασημακοπούλου, Σπηλιώτη 10.

Προπονήτρια: Κατραντζή Δ.

ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ: Κιέκο, Χελιώτη 3, Χύττα 2, Αναστούλη 2, Οικονόμου 9(1), Αργυριάδη, Ιωαννίδου 3(1), Καμπέρι 24(2), Καραδούκα .

Προπονητής: Αναγνώστου Δ.

1. ΓΣΑΠ – ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ: Σκορ 50 – 45 (31.03.12)

Καλή εμφάνιση των κοριτσιών μας ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο όπου προηγήθηκαν με 10 πόντους. Στο β’ ημίχρονο οι Φαληριώτισσες προσπάθησαν για την ανατροπή, τελικά όμως οι δικές μας κράτησαν την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: α΄ (15-09), β΄( 13-09), γ΄ (11-14) , δ΄ (11-13).

ΓΣΑΠ :Μπαλατσούρα , Παπαϊωάννου 2, Μουντζούρη 13, Πανδή , Πρασσά 6, Νικολοπούλου 2,  Κουμπούλη  , Γκάνια 10(2), Ματσάγγα , Σιγιώργη 2 , Ασημακοπούλου, Σπηλιώτη 9, Βαζάκα6

ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ: Μαυροκεφάλου , Πρωτοψάλτη 4, Γεωργίου 6, Κασαμπίκη 6, Μπόδου , Κουρκουλιώτη 4, Ηλιάδη 24(1), Νινήδη , Σκόπα 1, Ευθυμιάδου .

Προπονητής: Κ. Αράπης

1. ΓΣΑΠ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ:  Σκορ 48 – 46 (23.04.12)

Έγινε πολύ ωραίο παιχνίδι. Ενώ στο α’ δεκάλεπτο προηγηθήκαμε, στο β’ βουλιάξαμε και πετύχαμε μόνο 4 πόντους. Στο γ’ δεκάλεπτο ισορροπήσαμε το παιχνίδι και μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με χάντικαπ 10 πόντων. Όμως η ομάδα μας έπαιξε καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση, τα κορίτσια του Παναθηναϊκού υποχρεώθηκαν, σε συνεχή άστοχα σουτ και τελικά πήραμε την νίκη κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα γιατί επιτεύχθηκε με τρόπο θρίλερ, απέναντι σε ένα εξαιρετικό αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: α΄ (12-10), β΄ (04-15), γ΄ (15-16) , δ΄ (17-05).

ΓΣΑΠ: Καράμπελα 2, Παπαϊωάννου 6, Μουντζούρη 2, Πανδή, Πρασσά 1, Νικολοπούλου 6,  Κουμπούλη 6 , Γκάνια 16(2), Βαζάκα 4, Ασημακοπούλου, Σπηλιώτη 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ : Κορακίτη 7, Λάπα 2 , Κολοσιώνη 5 , Πίττα 11(1) , Παπαντώνη 3 , Δεληγιάννη 4, Μουσάδη 10, Ιθακησίου 4 .

Προπονητής: Φέξης

Οι ήττες μας

1. ΓΣΑΠ – ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ : Σκορ 42 – 43 (02.04.12)

Βατερλώ για την ομάδα μας  στο δ’ δεκάλεπτο, στο οποίο μπήκαμε προηγούμενοι με 39 – 29, βάλαμε μόνο 3 πόντους και δεχθήκαμε 14(!) . Ο ΠΑΟ τόπαθε από εμάς και εμείς από τον ΑΜΥΝΤΑ! Αυτά βεβαίως συμβαίνουν στο μπάσκετ και είναι άκρως διδακτικά.

Τα δεκάλεπτα: α΄ (11-08), β΄ (16-06), γ΄ (12-15) , δ΄ (03-14).

ΓΣΑΠ: Μπαλατσούρα, Παπαϊωάννου 7, Μουντζούρη, Πανδή 3(1), Πρασσά 2, Νικολοπούλου 6,  Κουμπούλη 9 , Γκάνια 9, Βαζάκα 4 , Σιγιώργη , Ασημακοπούλου, Σπηλιώτη 2.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ : Κυπριανίδη 8, Κώστα 11, Βαμμένου, Κοτσώλη 2, Ματζούρου 1, Ζήκου , Παππά 7(1), Δήμα2, Καλογεράκη 2, Κεφάλα 8, Μέρμηγκα 2, Πεπονάκη

Προπονητής: Αιμίλιος Σαμπάνης.

1. ΓΣΑΠ – ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: Σκορ 38 – 71 (30.04.12)

Η ομάδα μας υπέκυψε σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Οι Εσπερίδες, με τις πρωταθλήτριες κορασίδες και τις υποψήφιες πρωταθλήτριες νεάνιδες, δεν άφησαν κανένα περιθώριο, με το μεστό και ομαδικό παιχνίδι τους, στην ομάδα μας να ελπίσει για κάτι καλύτερο. Τα κορίτσια μας πάλεψαν με πείσμα και πάθος σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έβγαλαν ωραίες φάσεις, έβαλαν ωραία καλάθια και χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους για την προσπάθειά τους.

Τα δεκάλεπτα: α’ (07-22), β’ (09-19), γ’ (11-15), δ’ (11-15).

ΓΣΑΠ: Καράμπελα 2, Παπαϊωάννου 4, Μουντζούρη 7, Πανδή, Πρασσά 6, Νικολοπούλου, Κουμπούλη 2, Γκάνια 13(2), Βαζάκα, Μπαλατσούρα, Ασημακοπούλου, Σπηλιώτη 4.

Προπονήτρια: Δώρα Κατραντζή.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ:  Ζεβαχιργιάν 16, Οικονομάκη Κ. 8, Μάλαμα, Αμανατίδη 4, Κολλάτου 14, Οικονομάκη Ζ. 6, Γιαννακοπούλου, Ξεπαπαδέα 4, Παπαϊωάννου 4, Κόλλια 21, Λουκά.

Προπονητής: Αναγνωστόπουλος.

Ωραίο στιγμιότυπο του αγώνα, ήταν το «ευχαριστούμε» που εκφράστηκε από όλους μας (Διοίκηση, Έφορο Νεανίδων, γονείς αλλά κυρίως από τις αθλήτριες) προς την προπονήτριά μας Δώρα Κατραντζή για όσα με μεράκι, συνέπεια και φιλότιμο πρόσφερε μέχρι σήμερα στα κορίτσια μας. Η Δώρα – προσωρινά, είμαστε βέβαιοι – εγκαταλείπει το «παρκέ» για λόγους ανωτέρας αλλά … υπέροχης βίας, προκειμένου να φέρει στον κόσμο το πρώτο της παιδί! Μέσα από την καρδιά μας της ευχόμαστε «καλή λευτεριά» και γρήγορα να την ξανάχουμε κοντά μας!