Η θέληση των κοριτσιών  για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα τα οδήγησε σε ένα  φοβερό ξεκίνημα στο Α’ δεκάλεπτο όπου βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 04-13. Στο Β΄ δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε και το ημίχρονο  έληξε με 13-18. Στο  Β΄ ημιχρόνο  παρότι προηγηθήκαμε με 15-22, στο τέλος του Γ’ δεκαλέπτου η διαφορά είχε πέσει  στους 3 πόντους (19-22) .Στη δε αρχή του Δ’ δεκάλεπτου η αντίπαλη ομάδα  κατάφερε να προηγηθεί με 26-23, αλλά στο σημείο αυτό  τα κορίτσια μας κάνανε ένα 04-09 και πήρανε με αγχος – αλλά και με μεγάλη χαρά- την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 30-32. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο  22-10-2016   στο γήπεδο Κοντοπεύκου  με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  στις 19:30.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-ΓΣΑΠ : 30 – 32

Δεκάλεπτα : 04-13, 09-05, 06-04, 11-10

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: (Κοντός) Αλεξία, Ποθητού, Ιωάννου Β., Λαδά, Ιωάννου Μ., Χατζηαναστασίου, Κομπογιάννη, Κοτζαιράκη, Παναγιωτοπούλου Κ., Μπόκα, Παναγιωτοπούλου Χ., Μπούρμπου.

ΓΣΑΠ: (Χριστοδούλου) Χονδροπούλου, ΘεοφάνηΜ., Χριστοπούλου, Πατσατζή, Κυρκόπουλου-Κωνσταντοπούλου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.