Τον πρώτο εντός  έδρας αγώνα δώσανε τα κορίτσια μας  με την ομάδα του Γαλατσίου η οποία στο α’ δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε το νευρικό μας ξεκίνημα και έτσι προηγήθηκε με 6-14. Το β’ δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο της ομάδας μας η οποία προηγήθηκε με 16-15 αλλά έχασε το τελευταίο σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και την ευκαιρία να πάει ισόπαλη στο ημίχρονο με το  σκόρ στο 18-20. Έτσι ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα στην αρχή του β’ ημιχρόνου και βρήκε την ευκαιρία το Γαλάτσι να προηγηθεί με 23-29. Στο δ’ δεκάλεπτο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των κοριτσιών μας, δεν κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο  08-10-2016   στο γήπεδο Χολαργού  με αντίπαλη ομάδα την ομάδα της ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ στις 18:00.

ΓΣΑΠ – ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ : 30 – 37

Δεκάλεπτα : 06-14, 12-06, 05-09, 07-08

ΓΣΑΠ: (Χριστοδούλου, Αργυρίου) Χονδροπούλου, Θεοφάνη, Πλωτά, Χριστοπούλου, Λάιου, Πατσατζή, Κυρκοπούλου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ: (Ζηρόπουλος,Τίγκα) Αντωνιάδου, Ζαράνη, Τσουκνίδα Χ., Αδάμ, Σιάμου, ΤσουκνίδαΚ., Τσαπιλίλη, Τσούφη, Δαναλάκτ, Αγγελίδη, Κοροβέση, Φλώρου