ΕΦΑΟΖ – ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: 52-41

(14-12, 14-10, 12-5, 12-14)

Το Σάββατο 1/10 η ομάδα των Κορασίδων Α’ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΕΦΑΟΖ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Από το 1ο λεπτό του αγώνα η γηπεδούχος έπαιξε πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο για το κλέψιμο της μπάλας, διεκδικώντας κάθε ρημπάουντ μετά από σουτ τα οποία γίνονταν κυρίως κοντά στο καλάθι. Οι αθλήτριές μας ανταποκρίθηκαν στη πίεση του γηπεδούχου και σαφώς βελτιωμένες  στην επίθεση, με υπομονή και καλές συνεργασίες και ακολουθώντας τις οδηγίες του coach ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με συνολικά 22 πόντους (4 τρίποντα) με την γηπεδούχο όμως μπροστά στο σκορ με 6 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο κυρίως οι τραυματισμοί αλλά και η έλλειψη συγκέντρωσης οδήγησε την ομάδα μας σε πολλά λάθη στις πάσες, βήματα, ενώ χάθηκαν διεκδικούμενες φάσεις και αμυντικά ρημπάουντ που κόστισαν καθώς μετατράπηκαν σε εύκολα καλάθια. Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι δύο παίκτριές της πέτυχαν συνολικά 46 από τους 52 πόντους της ομάδας τους! Ο επόμενος αγώνας  της ομάδας μας εντός έδρας ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ έχει κατακυρωθεί με 20-0 (λόγω αποχώρησης από το πρωτάθλημα του τελευταίου) ενώ στις 15/10/22 ώρα 16:15 η ομάδα μας παίζει εκτός έδρας με τον ΜΕΛΑ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ. Συνεχίζουμε πιο δυνατά με μυαλό και καρδιά!

ΓΣΑΠ (Στρατής): Κεϊσογλου Μ., Παγίδα Α., Σινάνογλου Α., Κοντογεωργάκη Ι., Αραβανή Α., Σινάνογλου Κ., Κουκουμέλη Μ., Λάσκαρη Μ., Αγριογιάννη Ζ., Κεχρή Δ.,Τούτση Ε.