ΓΣ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ : 56 – 53
Δεκάλεπτα : ( 14-9, 20-14, 11-13, 11-17 )

Με υψηλό βαθμό δυσκολίας ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις το νέο έτος την Δευτέρα 31.01.22 η ομάδα των νεανίδων μας ερχόμενη από αγωνιστική απραξία 49 ημερών(ο προηγούμενος αγώνας είχε διεξαχθεί στις 13 Δεκεμβρίου του 2021) και εύλογο ήταν το ερώτημα αν θα είχε την ετοιμότητα και τον αγωνιστικό ρυθμό να ανταπεξέλθει απέναντι
στον συνδιεκδικητή της δεύτερης θέσης του ομίλου Κρόνο Γέρακα. Η μόνη σταθερά ήταν η όρεξη των κοριτσιών να ξαναπαίξουν μπάσκετ, να τρέξουν, να ιδρώσουν, να αγωνιστούν.
Αυτό και έπραξαν.
Η καλή εμφάνιση της 1ης περιόδου μας έδωσε μικρό προβάδισμα πέντε πόντων, ενώ την 2η περίοδο που η ομάδα βρήκε για τα καλά τα αγωνιστικά της πατήματα, η διαφορά άνοιξε στους έντεκα και όλα έδειχναν ότι δεν θα δυσκολευόμασταν να φτάσουμε στο θετικό αποτέλεσμα. Όμως σε έναν αγώνα μπάσκετ υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας και για
εμάς ήταν η άτυχη στιγμή του τραυματισμού της Λυδίας Χατήρα 7 ́& 57 ́ ́πριν την λήξη της 3ης περιόδου και η μη συμμετοχή της για το υπόλοιπο του αγώνα. Το γεγονός αυτό έφερε σύγχυση στην ομάδα μας και παρόλο που η 4η περίοδος μας βρήκε να προηγούμαστε με εννέα πόντους η κόπωση ήταν πλέον εμφανής οδηγώντας μας σε λάθη, χαμένα ριμπάουντ και αστοχία στην επίθεση. Ο αντιπαλός μας εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες μας ροκάνισε την
διαφορά και 4 ́& 30 ́ ́ πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 45-49. Στο σημείο αυτό υπό την καθοδήγηση του προπονητή τους τα κορίτσια μας έβγαλαν χαρακτήρα, ανέκτησαν το προβάδισμα και με σερί 11-4 έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη και την 2η θέση του ομίλου.
Αξίζουν έπαινοι στην ομάδα μας και τον προπονητή για τον μικρό αγωνιστικό τους άθλο απέναντι στον άξιο αντίπαλο και ευχόμαστε να έχουμε γρήγορα και σιδερένια κοντά μας την Λυδία.

ΓΣΑΠ (Χατήρας, Τσίκος): Πενέλη 20, Χατήρα 8, Κέντρου, Κυρκοπούλου 8, Μήτση 3 (1),Δασκαλάκη, Χριστοπούλου 4, Μητροπούλου, Κανιστρά, Κακοσούρη 13 (1), Αλεξάνδρου,Κεΐσογλου.