ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ : 45-43 (9 -7, 12-4, 10-17, 14-15)
Λύτρωση!
Το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς το κρατήσαμε για το τέλος! Μπαίνοντας στο γήπεδο όλοι ξέραμε ότι η νίκη θα πήγαινε σε αυτόν που την ήθελε περισσότερο και θα κατάφερνε να βγάλει στο παρκέ τον καλύτερό του εαυτό. Η νίκη σήμαινε παραμονή στην πρώτη κατηγορία, και η ήττα επιστροφή στην χαμηλότερη.
Ο αγώνας ξεκίνησε με δικό μας ριμπάουντ αλλά οι επιθέσεις μας ήταν άστοχες, παρά το ότι γίνονταν με καλές προϋποθέσεις. Αντίθετα οι παίχτριες του Αθηναϊκού ήταν πιο εύστοχες με αποτέλεσμα το 0-5 να έρθει φυσιολογικά. Η αντίδρασή μας ήρθε γρήγορα και το πρώτο
δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα μας μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δείξαμε τα δόντια μας, σουτάραμε σωστά, αμυνθήκαμε με πάθος και το ημίχρονο έκλεισε στο +10. Όλα έδειχναν ότι το νερό είχε μπει στο αυλάκι, οι αντίπαλες είχαν μπλοκάρει και στο δεύτερο ημίχρονο περιμέναμε μια άνετη επικράτηση. Οι αθλήτριες του Αθηναϊκού όμως είχαν αντίθετη άποψη και με πολύ καλή ευστοχία άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, ενώ οι δικές μας συνέχιζαν με κοπανάνε την στεφάνη… Στο τέταρτο δεκάλεπτο το γήπεδο συνέχιζε να γέρνει και 6,5 λεπτά πριν το τέλος το σκορ είχε γυρίσει σε 33-36! Η καταστροφή άρχισε να μας χαμογελάει. Η αντεπίθεση ξεκίνησε με ένα καλάθι της Κωνσταντίνας Α., την σκυτάλη πήρε η Λυδία με 5 συνεχόμενους πόντους, βάζοντας την ομάδα μας στην θέση του οδηγού.
Οι παίχτριες του Αθηναϊκού αντέδρασαν και η διαφορά κατέβηκε στο καλάθι. Τρίποντο της Αντζελίνας, βολή μέσα του Αθηναϊκού και καλάθι της Ελπίδας οπότε φτάσαμε +4 αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Ένα φάουλ και μια απροσεξία στην άμυνα και η διαφορά κατέβηκε στον 1 πόντο. 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Λυδία κέρδισε φάουλ. Ο coach Χατήρας
πήρε τάιμ άουτ για να δώσει εντολές και η Λυδία πήγε στις βολές. Μέσα η πρώτη και η διαφορά πήγε στους 2 πόντους. Η δεύτερη βρήκε σίδερο, η Κωνσταντίνα έκλεψε το ριμπάουντ, ακολούθησε ελληνορωμαϊκή πάλη μεταξύ των 5 παιχτριών γύρω από την μπάλα, η οποία κατέληξε μετά από 5 δευτερόλεπτα στα χέρια των παιχτριών του Αθηναϊκού. Στα λίγα δευτερόλεπτα που έμειναν έσπρωξαν την μπάλα προς το καλάθι μας
για να την πασάρουν τελικά … στην Αντζελίνα. Game over! Το άκουσμα της κόρνας σήμανε την αρχή για το μεγάλο πανηγύρι!
Και του χρόνου με υγεία, πάλι στην 1η κατηγορία!

ΓΣΑΠ (Χατήρας) : Σινάνογλου Κ., Παγίδα, Σινάνογλου Α., Πολυμένου, Αραβανή,Κοντογιωργάκη, Κείσογλου, Δασκαλάκη, Σινιώρη, Αλεξάνδρου, Κασκαβέλη, Χατήρα.