Δεκάλεπτα: 21-19, 12-14, 8-11, 14-11,παράταση 3-7

Ένας αγώνας που δεν έπρεπε να χάσουμε. Όμως ο «θεός» του μπάσκετ τελευταία στιγμή, άλλαξε γνώμη. Το παιχνίδι, ενώ μέχρι και το γ’ δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο, ξαφνικά στο δ’ δεκάλεπτο έγειρε προς την μεριά του Κρόνου, ο οποίος είχε ένα σερί 8-0 και έφτασε το σκορ στο 41-52! Η ομάδα μας όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με ένα αντίστοιχο σερί 14-0 περάσαμε μπροστά και 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα φέραμε το σκορ στο 55-52! Όμως ο Κρόνος κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο και να πάει το ματς στην παράταση. Εκεί ήταν φανερό ότι η ομάδα μας δεν είχε την ψυχραιμία που έπρεπε και έτσι χάσαμε αυτόν τον αγώνα μέσα από τα χέρια μας. Γιατί παρόλο που ο Κρόνος είναι όντως καλή ομάδα, εμείς κάναμε ότι μπορούσαμε για να τον βοηθήσουμε. Βασικά μας ατού υστέρησαν, με πολλά λάθη απαράδεκτα για παίκτριες επιπέδου Α2. Παραμένει σαν βασικό προτέρημα της ομάδας μας η αγωνιστικότητα και το πάθος, αλλά είναι φανερό ότι στα μεγάλα ντέρμπι αυτό δεν αρκεί. Πρέπει να περιοριστούν τα λάθη και να υπάρχει αυτοσυγκέντρωση γιατί το πρωτάθλημα είναι ακόμα μακρύ. Αισιόδοξο σημείο ότι η ομάδα μας και με αυτά τα λάθη αντιμετώπισε στα ίσια μία από τις κορυφαίες ομάδες της Α2 και της άξιζε η νίκη. Παραμένουμε μάλιστα στο γκρούπ των πρωτοπόρων ,ένα βαθμό πίσω από την κορυφή και αυτό θα πάμε να διαφυλάξουμε την επόμενη Κυριακή στις 25/11/18, ώρα 12:00, στον αγώνα με την ισχυρή Ηλιούπολη στο γήπεδό της. Να σημειωθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Γιάννης Σταθόπουλος και ο αντιπρόεδρος μαζί με το μέλος του ΔΣ του ΠΑΟΔΑΠ Τέλης Σερκεδάκης και Κώστας Αθανασούλης.

ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος) Γκαγκανάτσου, Κλείτσα 13(1), Γκάνια, Κοντογιάννη, Γρίσπου 18(2), Τσέρου 8(2), Παπαντώνη, Ακρίβου, Πετυχάκη 4, Αμίτση, Κούκη 5, Ανωγειανάκη 10

ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος, Νικολαϊδου) Μποσγανά 2, Βλάση 8(2), Κήτσιου 2, Βιντζηλαίου 14, Τσιχλάκη, Πανταζή, Γκέρκι 7(1), Γρηγοροπούλου 2, Γασπαράτου 7, Τζανέτου 7 Αναστασοπούλου 13