Με όπλα την καταπληκτική άμυνα και το αγωνιστικό πάθος, η ομάδα μας πέτυχε σημαντική νίκη επί της αξιόμαχης και μέχρι χθες ισόβαθμης ομάδας της Ηλιούπολης. Στο α’ πεντάλεπτο η Ηλιούπολη προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της και πήρε προβάδισμα με 2-7. Όμως η ομάδα μας αντέδρασε, ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά τόσο η καταφανής, για άλλη μια φορά, νευρικότητα όσο και τα αβίαστα λάθη την κράτησαν πίσω στο σκορ, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Σε όλο το β’ ημίχρονο όμως η ομάδα μας με την άμυνά της περιόρισε την αντίπαλη ομάδα μόνο στους 15 πόντους, ενώ η ίδια πέτυχε 31. έτσι η νίκη ήρθε φυσιολογική και αναμφισβήτητα. Να σημειώσουμε την εξαιρετική διαιτησία των Καλαϊτζάκη – Δαβιδέλη, που δυστυχώς  δεν  χαιρόμαστε συχνά στην Α2 γυναικών. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας (αθλήτριες, προπονητές) για τη νίκη. Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Κυριακή 19/11/17 στις 15:00   με τον Άρη Πετρούπολης.

ΓΣΑΠ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ : 54 – 41 (10-13,  13-13, 16-4, 15-11)

ΓΣΑΠ: (Αναγνωστόπουλος Στρατάκος) Πεσκατζίου 2, Γκάνια, Γρίσπου 11 (2), Βαμβακά 11, Κλείτσα 12(2), Πετυχάκη Σ., Πολιτοπούλου 10(2), Σαπαλίδου,  Πετυχάκη Χρ. 6, Αμίτση , Κούκη 2, Δαμουλάκη.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: (Γερεουδάκης, Στανέλος) Ευαγγελάτου , Κουταλιανού 1, Θεοδώρου 5 , Καλοπίτα , Πράπα 12, Πετράκη 2, Στεφάνου , Βιντσιλαίου 5 , Οικονομίδου 18 , Ντάνου 9(1).